20 C
Скопје

Tag : радијација

Вести Свет

Аларм од Литванија: Мерните станици за радијација во Белорусија не работеа неколку часа

Слободен печат
По наводниот инцидент во белоруската нуклеарна електрана „Аставец“, мерните станици за радијација неколку часа не работеа, поради што податоците за следење на радијацијата во Белорусија...
Вести Свет Слајдер

Почина херојот од Чернобил: Се изложи на смртоносна радијација по експлозија на нуклеарката, го уби ковид-19

Слободен печат
Пилотот на хеликоптерот, рускиот генерал Николај Антошкин, кој своевремено се изложуваше на смртоносно ниво на радијација за да ги намали штетните ефекти од катастрофата во...
Вести Свет

МААЕ: Во северна Европа регистрирано ниско ниво на радијација

Слободен печат
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека во северна Европа се регистрирани малку покачени нивоа на радиоактивност, иако не постои ризик за здравјето...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ПО КАТАСТРОФАТАЛНАТА НЕСРЕЌА ВО ФУКУШИМА: Јапонците го отвораат последниот изолиран град

Слободен печат
Јапонската влада денес делумно го отвори за јавноста последниот град кој беше изолиран по несреќата со нуклеарниот реактор во Фукушима пред девет години, со напрева...
Вести Свет

Јапонија не знае што да прави со радиоактивната вода во Фукушима, па ќе ја испушти во Пацификот

Слободен печат
Јапонија би можела да исфрли милон тони радиоактивна вода во Пацификот, која е контаминирана од нуклеарката во Фукушима. Од хаваријата во 2011 година се собрале...
Еспресо Магазин Филм и ТВ

Вистинската Људмила од Чернобил проговори за серијата и рече дека е полна со лаги! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Луѓето ширум светот во еден здив ја гледаа серијата „Чернобил“. Серијата која освои 3 Еми-награди, сите не потсети на хоророт од нуклеарната катастрофа која се...
Вести Македонија

АЕК: Граѓаните не треба да се грижат за штетноста од зрачењето на новите технологии

Слободен печат
Нема простор за загриженост за штетност од зрачењето на новите технологии во електронските комуникации, како и идната примена на 5Г технологијата, порача денеска директорот на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Тајната за проколнатата подморница на СССР – „убивала“ и по повлекувањето од употреба

Слободен печат
Во времето на Студената војна, приоритет на земјите било да се остави впечаток на семоќна сила – особено на САД и на Советскиот Сојуз. Финансиски...
Вести Свет

Дали на светот му се заканува нов ЧЕРБНОБИЛ? Радиоактивен облак над Русија, Германија дели таблети со јод

Слободен печат
Државната руска метеоролошка агенција соопшти дека открила радиоактивни изотопи на стронцијум, баријум и лантан во испитувањето на примероците по несреќата во текот на тестот на...
Вести Свет

Путин: Нема ризик од радијација по експлозиите во Русија

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека не постои ризик од зголемено ниво на радијација по експлозијата на полигон за воени проби во северна Русија...