Tag : претстава

Вести Култура

Во чест на медицинските работници МНТ ќе одигра претстава

Македонскиот народен театар (МНТ) ќе ја одигра претставата „Говорна мана“ во режија на Драгана Милошевски-Попова во чест на белите мантили- медицинските работници. Изведбата е закажана...
Културен печат

Театарска награда: „Будење на пролетта“ победи на МТФ „Скупи фестивал“

Тони Димков
Меѓународниот театарски фестивал „Скупи“ во своето 14-то издание се одржа од 17 до 22 септември во Куршумли ан, во Старата скопска чаршија. На фестивалот беа...
Културен печат

Театарска премиера во Гостиварски театар: Добрината ќе го спаси светот

Тони Димков
Посветеност, ентузијазам, возбуда и чувство за историскиот чин беа присутни во Домот на културата во Гостивар, каде што е сместен Гостиварскиот театар, при изведбата на...
Културен печат

Гостување онлајн: Велешкиот театар ќе учествува на фестивалот „Град“

Тони Димков
Народниот театар „Јордан Х. К. Џинот“ од Велес со интернет-перформансот „Тој и Таа“ ќе учествува на Интернационалниот фестивал „Град“ во Сараево, кој оваа година се...
Култура

„Охридско лето“ го отвоти Народниот театарот од Велес со претставата „Сестрите Прозорови“ (ФОТО)

Слободен Печат
Драмската програма на 60-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ беше отворена вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ со театарската претстава „Сестрите Прозорови“ во изведба...
Вести Култура Слајдер

„Сестрите Прозорови” на театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот” вечерва на „Охридско лето”

Слободен печат
Магијата на фестивалот „Охридско лето” после синоќешното свечено отворање со прекрасниот настап на уметниците Марија Јелиќ, Дарио Ди Виетри, Иван Томашев и Аманда Стојовиќ во...
Културен печат

Театарска премиера на „Златен Елец“: Претстава за комичните ситуации во животот

Тони Димков
Театарската комедија „Не ми го чепкај пивото!“ е поставена според драмскиот текст „Не е тоа што мислиш“ на Армус Бериша Бели во режија на Ѓорѓи...
Културен печат

Театарска премиера на „Илузии“ онлајн: Преплетена љубов во виртуелен театар

Тони Димков
Трагајќи по нови форми на театарската уметност, во време кога пандемијата на коронавирусот ги прекина сите креативни процеси и ги затвори сите културни установи низ...
Вести Култура

Витошевиќ: Решивме да го слушаме пулсот на времето и да одиме проактивно, „Илузии“ – прва онлајн претстава (ВИДЕО)

Слободен печат
Во четврток (11 јуни 2020), независниот „Wonderland Theatre“ од 20 часот ќе ја има својата прва театарска премиера онлајн. Претставата е насловена „Илузии“ и е...
Културен печат

Велешки театар: Интернет-проект „Тој и таа“

Тони Димков
Театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес го најавува пионерскиот интернет-проект „Тој и таа“, производ на културата во време на физичка изолација, единствен од...