претседателски кандидат Archives - Слободен печат

Tag : претседателски кандидат

Вести Регион

Блерим Река нов шеф на косовската дипломатија?

Слободен печат
Косовските медиуми пренесуваат дека кандидатот на минатите претседателски избори во Македонија, Блерим Река, да биде назначен за министер за надворешни работи при формирањето на владата...
Вести Планета

Со два стента во градите, Берни Сандерс се враќа во кампања

Слободен печат
Три недели откако доживеа срцев удар, американскиот сенатор 78-годишниот Сандерс се враќа во трката за претседателски кандидат на Демократската партија. Тој денес ќе се појави...
Вести Македонија

ДУИ: Околу 90.000 албански гласови го поддржаа концептот на консензус

МИА Агенција
Во ДУИ на првата прес-конференција по завршување на гласањето истакнаа дека се задоволни од придонесот на партијата во двата изборна круга со што е овозможен...
Вести Македонија

Силјановска ги повика граѓаните да излезат на гласање на 5 мај

Слободен печат
Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене. Тоа е само знак или доказ дека уште еднаш власта...
Вести Македонија

Пендаровски: Место шест, Северна Македонија треба да има една изборна единица

МИА Агенција
Амнестијата на дел од обвинетите за случувањата од 27 април во Собранието, е направена поради перспективите, од политичка смисла, за државата што се отвараат во...
Вести Македонија

Река: Секаде каде што има албанско мнозинство, ние победивме 3:1

Слободен печат
Кандидатот за претседател Блерим Река на прес-конференција истакна задоволство од резултатите вечерва на првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека не е важен бројот,...
Вести Македонија

ДИК: Пендаровски во благо водство

МИА Агенција
Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 16,88 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со...
Вести Македонија

Села: Да продолжи патот кон НАТО и ЕУ

Слободен печат
Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, очекува фер и демократски изборен ден, што, според него, е многу важно за патот на Северна Македонија кон...
Вести Планета

СКАНДАЛ: Претседателски кандидат уапсен поради дрога и атентати

Слободен печат
Кандидатот за претседател на Гватемала Марио Амилкар Естрада Орелана (58) беше уапсен во Мајами, под сомнеж дека планирал да ги убие политичките ривали и да...
Вести Македонија

Пендаровски: Разбирам дека Силјановска имаше неколку гафови, но бегање од интервјуа не е во ред

Слободен печат
Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва на својот Фејсбук профил објави дека е разочаран од постапката на неговата противкандидатка Гордана Силјановска Давкова да не се...