16 C
Скопје

Tag : претприемачи

Ваши финансии - Спонзорирана категорија

Водич за раст – неколку совети за вашиот стартап

СП.
Како основач на вашиот стартап, лесно можете да се изгубите во секојдневните одлуки, големи и мали – кои ви трошат часови од вашата иднина. Понекогаш...
Вести Свет

Протест во Киев: Повредени 40 полицајци

Слободен печат
Околу 40 полицајци се повредени во судир со учесниците на денешниот протест на претприемачи во Киев, кои се обидоа да постават камп со шатори во...
Живот Магазин Магазин слајдер

Едноставен живот во автобус – Двајца претприемачи се вселиле во куќичка на тркала и одлучиле да живеат скромно (ФОТО)

Слободен печат
Аманда и Џо Тратнер ги замениле темелите за тркала и одлучиле да живеат скромно… Тие земале еден школски автобус кој од корен го промениле и...
Вести Економија

Отворен повик за „буткамп“ за женско претприемништво

Слободен печат
За прв пат сите 11 балкански земји ќе може да учествуваат на петдневен буткамп за жени претприемачи кој е планирано да одржува последната недела од...
Вести Економија

Доделени наградите на најуспешните претприемачи за оваа година

Слободен печат
Со цел поттикнување на претприемачкиот дух преку промоција на успешни примери и годинава по 13ти пат се додели престижното национално признание „Претприемач на годината 2019″...
Вести Економија

Скопје е домаќин на Светскиот конгрес на претприемачи: Се потпиша договор за собирање донации за Детската клиника

Од денеска Скопје е домаќин на Светскиот конгрес на претприемачи во организација на Меѓународниот економски форум „Перспективи“. На конгресот учествуваат стотина претприемачи и универзитетски професори...
Вести Економија

Балканскиот претприемачки самит ги поврзува економските интересите на целиот регион

Слободен печат
Над 30 светско познати говорници и претприемачи денес излегоа на бината на Балканскиот претприемачки самит пред повеќе од 250 бизнисмени и претприемачи од регионот. Покрај...
Вести Економија

МЗШВ: Претприемачките од рурални средини ќе добијат неповратни средства до 180.000 денари

Слободен печат
На вчерашната седница на Влада беше изгласана измената на начинот за остварување на правото за користење на мерката 115 „Поддршка за активен женски член во...