6.8 C
Скопје

Tag : Попис 2021

Вести Македонија

Стопанската комора е против одложување на пописот

Слободен печат
Стопанската комора на северозападна Македонија смета дека пописот не треба да се пролонгира за септември. Според СКСЗМ, не е доволно образложението за носењето на Законот...
Вести Македонија Слајдер

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Слободен печат
Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии,...
Вести Македонија

Заев: Секој што нема државјанство не може да се попише

Слободен печат
Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...
Вести Македонија

Пописот на бездомните лица е целосно завршен, првичната бројка е околу 350 лица

Слободен печат
Пописот на бездомните лица е целосно завршен. Попишани се сите кои се сместени во објектите за коишто Министерството за труд и социјална политика создаде услови...
Вести Македонија

Нови 6 600 самопопишани од дијаспората

Слободен печат
Државниот завод за статистика денеска соопшти дека се регистрирани нови 6 600 самопопишани лица од дијаспората. Податоците покажуваат дека за 25 дена, откако започна самопопишувањето...
Вести Македонија

ДЗС: Досега самопопишани 137 111 македонски државјани од дијаспората

Слободен печат
Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека досега се попишале 137 111 нашинци во дијаспората, а само последниот ден 7 102 македонски државјани. –...
Вести Македонија

ДЗС: Досега попишани 130 009 наши државјани

Слободен печат
Државниот завод за статистика соопшти дека заклучно до денеска до 8 часот, вкупниот број на самопопишани државјани на Република Северна Македонија изнесува 130 009. Во...
Вести Македонија

Евидентирани 121 520 лица преку апликацијата за самопопишување

Слободен печат
Преку апликцијата за самопопишување заклучно со 8.30 часот изутрина се евидентирани вкупно 121 520 лица. Процесот на самопишување почна на 1 март и ќе трае...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Не е точно дека починати лица можат да се попишуваат

Весна Тодоровска
Македонците од дијаспората во Австралија, но и во Канада и САД, под влијание на дел од одредени лица и организации, тивко го бојкотираат пописот. Вакви...
Вести Македонија Слајдер

Симовски: Бројот на самопопишаните не е мал, максималното почитување на мерките во Протоколот обезбедуваат заштита

МИА Агенција
Просекот од 4 500 лица дневно евидентирани преку апликацијата за самопопишување на лицата во странство не е мала бројка, оценува директорот на Државниот завод за...