Tag : Пегаз

Културен печат

Издание на „Арс либрис“: „Курвински хроники“ од Александар Русјаков

Тони Димков
Издавачот „Арс либрис“, дел од „Арс ламина – публикации“, го промовираше романот „Курвински хроники“ од Александар Русјаков. Станува збор за петта книга на Русјаков, поднасловот...
Култура

Пристигнал 61 ракопис на конкурсот за најдобар необјавен роман ‒ „ПЕГАЗ 2020“

Слободен Печат
Вториот конкурс за книжевната награда за најдобар необјавен роман на годината – „ПЕГАЗ“, распишан од издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција...
Култура

Распишан е конкурсот за книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман за 2020 година

Слободен печат
Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар...
Вести Култура

Свечено доделена наградата „ПЕГАЗ“ и промовиран победничкиот роман „Насон прочитана книга“ од Соња Манџук

Слободен печат
На свечена церемонија во Музеј на Град Скопје вчеравечер (17 декември) на авторката Соња Манџук ѝ беше врачена наградата за најдобар необјавен роман на годината...
Вести Култура

Свечено доделување на наградата „ПЕГАЗ“ и промоција на „Насон прочитана книга“ од Соња Манџук вечерва во Музеј на Град Скопје

Слободен печат
Наградата „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман е своевидно продолжение на веќе етаблираната награда „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на...
Вести Култура

„Насон прочитана книга“ од Соња Манџук – добитник на наградата „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман на годината

Слободен печат
Ракописот со наслов „Насон прочитана книга“ од авторката Соња Манџук е победник на првото издание на книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман на годината...