Tag : пазарен инспекторат

Вести Ви Препорачуваме Економија

Нема пари за нови пазарни инспектори

Соња Кириџиевска
Во догледно време нема да се зголеми бројот на пазарни инспектори, бидејќи Министерството за финансии не го одобри планот за нови вработувања во ДПИ. Причината...
Вести Македонија Слајдер

Познатиот скопски локал не е под клуч: Георгиев и вечерва ќе „грми“ во центарот на градот

Слободен печат
По вчерашната забава  во познатиот скопски локал „Мош“ на која пееше Владо Георгиев, а мина без почитување на ковид протоколите, вечерва во истиот локал има...
Вести Македонија Слајдер

Биг Мама синоќа пеела на свадба во „Елита”, инспекцијата го затворила ресторанот

Државниот пазарен инспекторат го пломбирал ресторанот „Елита” во Тетово каде ноќеска имало свадба на која гостите ги забавувала пејачката Биг Мама. Информацијата за ,,Слободен печат”...
Вести Македонија

Охриѓани загрижени, Пазарниот инспекторат предупредува на забраната за работа на сместувачките објекти

Слободен печат
Продолжувањето со рестриктивните мерки за спречување на ширењето на епидемијата на коронавирусот значи дека се уште не е либерализирана понудата на сместувачки капацитети во туристичките...
Вести Македонија Слајдер

Пауновски: Сите оние кои купуваат маски преку Фејсбук, купуваат на сопствен ризик

Слободен печат
Директорот на пазарниот инспекторат Стојко Пауновски на денешната прес конференција одговори на новинарски прашање за тоа кои се начините за справување со онлајн продажбите на...
Вести Македонија

Пауновски: Сите трговци ќе добијат бесплатни налепници на терет на Државниот пазарен инспекторат

Слободен печат
Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски се обрати на прес-конференција за новата телефонска линија 191 која ќе почне со работа од понеделник, како и...
Вести Македонија Слајдер

Пауновски: Сите цени кои се зголемени по 11 март, ќе бидат вратени

Слободен печат
Граѓаните не треба да имаат паника од зголемување на цените на основните артикли. Трговците и производителите имаат дадено збор дека нема да вршат зголемување, а...