Tag : Партениј

Вести Македонија

ФОТО| Мета: Бескрајно благодарен на срдечниот дочек на владиката Партениј и бигорското братство

И.И.
Бескрајна благодарност до владиката Партениј и бигорското братство за топлиот и срдечен дочек, напиша албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук по вчерашната посета на Бигорскиот...
Вести Македонија

Со благослов на епископот антаниски г. Партениј, коњаницата го продолжи „Патот на црешовото топче”

Слободен печат
Групата коњаници, членови на здружението „Бигорски манастир – Патот на црешовото топче” по добиениот благослов од епископ антаниски г. Партениј, од познатиот Бигоски манастир, денеска...
Вести Македонија Слајдер

Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

МИА Агенција
Со празнична Божествена литургија одржана во катедралната црква „Света Софија” во Охрид денеска архимандритот Партениј е хиротонисан за нов епископ на Македонската православна црква –...
Вести Македонија

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција
Во храмот „Света Софија“ во Охрид денеска, на празникот посветен на апостолите св. Петар и св. Павле, ќе биде хиротонисан новиот епископ на МПЦ-ОА, архимандрит...
Вести Македонија

Отец Партениј избран за нов епископ на МПЦ-ОА

Слободен печат
На денешната седница на Светиот архиерејски синод, игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”, високопреподбниот архимандрит Партениј, беше едногласно избран за нов епископ на Македонската...
Вести Македонија

Архимандрит Партениј и Сотировски разговараа за одблежувањето на големиот јубилеј на Бигорски

Слободен печат
Игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, во придружба на неколку монаси од Бигорски и монахињи од манастрот„ Свети Георгиј Победоносец” од селото Рајчица, имаше работна...
Вести Македонија

Ѓурѓај му јa врачи почесната награда „Илинден” на Архимандрит Партениј

МИА Агенција
Претседателот на македонското друштво „Илинден” со седиште во Тирана, Никола Ѓурѓај беше во посета на Бигорски манастир и на игуменот Архимандрит Партениј лично му ја...