24.8 C
Скопје

Tag : паричка

Спорт Фудбал

Италија со фрлање паричка остварила победа на стартот од Европските првенства

Слободен печат
Утре (11 јуни), петок со почеток од 21.00 часот на стадионот „Олимпико“ во Рим ќе започне Европското фудбалско првенство помеѓу репрезентациите на Италија и Турција....
Магазин Магазин слајдер Семејство

Зошто за Василица се крши погача со паричка?

Слободен печат
Иако кај нас обичаите налагаат тоа да се прави на бадниковата вечер, сепак во некои делови од земјава адетот со кршењето на лепчето или погачата...
Ви Препорачуваме Забава Магазин Македонија Сцена

ГАЛЕРИЈА | Македонските јавни личности на бадниковата трпеза: Кај кого се падна паричката?

В.Т.
Кога станува збор за омилен период во годината несомнено е дека новогодишните и божиќните празници се доволна „причина“ за многумина, но ковид-19 неочекувано ги промени...
Забава Магазин Македонија

ФОТО: Бадник и во домот на Заеви, паричката се падна кај премиерот Зоран Заев

С.П.
Годинава во домот на Заеви, бадниковата трпеза беше најсреќна за премиерот откако паричката се падна кај него. Празничната фотографија ја сподели неговата ќерка Александра на која...