2 C
Скопје

Tag : маричиќ

Вести Македонија

Во завршна фаза новиот Законот за медијација

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека подготовката на новиот Закон за медијација е во завршна фаза. На конференција  „Придобивките од медијацијата како алтернативен начин...
NoSocial Вести Ви Препорачуваме Македонија

Маричиќ: Потребно е да се престане со политизација на пописот следната година

Слободен печат
Потребно е да се престане со политизација на пописот планиран за следната 2021 година, вели министерот за правда Бојан Маричиќ. Во емисијата 360 степени, на...
Вести Македонија

Маричиќ: Владата сè уште не му одговорила на Судот во Стразбур за аболициите на претходниот претседател Ѓорге Иванов

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ изјави дека очекува до крајот на годината Советот за реформи во правосудството да ги усвои концептите за прочистување односно за...
Вести Македонија

Маричиќ: Имаме веќе разрешување на осум судии, покренати се 80 дисциплински постапки

Слободен печат
Основна задача ни е на дело да покажаме дека се подига довербата на граѓаните во судството. Тоа не се постигнува ако се грижиме за привелегии,...
Вести Македонија

Маричиќ: Ставовите на Заев се државни ставови врз основа на довербата на изборите

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ вечерва на својот профил на Фејсбук напиша дека искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Маричиќ: Ќе ја зголемиме безбедноста на новинарите и медиумските работници

Слободен печат
Министерството за правда веќе почна постапка за изготвување на нов Кривичен законик, во кој ќе бидат вметнати кривичните дела со кои ќе се подигне нивото...
Вести Македонија

Маричиќ ќе ја претствува Владата на неделните координативни средби во Собранието

Слободен печат
Владата денеска на седница донела одлука министерот за правда Бојан Маричиќ да учествува на неделните координативни средби во Собранието на Република Северна Македонија како претставник...
Вести Македонија

Маричиќ: Да не го бараме проблемот во законите, туку да се погрижиме истите да бидат дословно спроведени

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ во рамките на конференцијата „Премостување на јазовите помеѓу формалните процеси и неформалните практики кои ја обликуваат судската култура на Западен...
Вести Македонија

Маричиќ – Бомгартнер: Франција подготвена да ни помогне во реформата на правосудството

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ утрово се сретна со Сирил Бомгартнер, новиот амбасадор на Француската Република во Република Северна Македонија. На средбата, како што соопшти...
Вести Македонија

ВИДЕО | Маричиќ: Со или без ЕУ, мора да продолжиме со реформи во правосудството

Слободен печат
И покрај големиот напор и направени бројни реформи, штета е што Северна Македонија е блокирана од страна на соседна Бугарија за отпочнување на преговорите со...