Tag : лозинки

Вести Свет

Хакирани мејлови на вработени во СЗО, Институтот во Вухан и фондацијата на Бил Гејтс

Слободен печат
Хакери поврзани со неонацисти украле речиси 25.000 лозинки за е-пошта од персоналот на Светската здравствена организација, Институтот Вухан и фондацијата Гејтс. Експерти за безбедност откриле...
Вести Свет

Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки

Слободен печат
Засега непознат хакер на „Дарк Веб“ поставил листа од лозинки за преку 500.000 сервери, рутери и паметни уреди. Листата објавена на популарниот форум за хакирање...
Вести Свет

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат
Две лица се уапсени во Холандија и Северна Ирска, под сомниение дека се обиделе да продадат 12 милијарди кориснички имиња и лозинки на интернет, информираше...
Магазин Технологија

Размислете за вашите лозинки! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Фирмата SplashData ја објави деветата листа на Најлоши лозинки на годината. Стручните лица на проектот процениле повеќе од 5 милиони „хакнати“ лозинки, за да ги...
Магазин Технологија

Хакер откри како чекор по чекор да ги избришете 99,9 отсто од вашите податоци на интернет (ФОТО)

Слободен печат
Последниве години многу се зборува за заштита на приварноста на интернет, а ако поради тоа сте сакале да исчезенете од интернетот сообраќајот, не сте единствени....