Tag : критериуми

Вести Регион

Словенија ќе ги заостри критериумите за добивање азил

Слободен печат
Словенија со законски измени ќе ги заострува критериумите по кои ќе можат лица при масовна миграција да аплицираат и добиваат азил, јави дописникот на МИА...
Вести Економија

Протокот на стоки на граничните премини се одвива без проблеми

Слободен печат
Директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, утрово изјави дека стоковата размена меѓу државите се одвива без проблеми по строго утврдените правила. Тој вели дека во...
Вести Македонија

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

МИА Агенција
Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да...
Вести Економија

ФИТР: Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ објавен по трет пат

Слободен печат
Фонд за иновации и технолошки развој по трет пат објавува јавен повик  “Предизвик за млади истражувачи“ чија цел е поттикнување на креативното размислување кај децата...
Вести Македонија

Пировска: Треба да се утврдат точни критериуми по кои ќе се исплаќа К-15

Слободен печат
Анализите на Хелсиншкиот комитет за човекови права се направени на терен, во разговор и добивајќи податоци директно од текстилните работнички, истакна денеска Уранија Пировска по...