Tag : ковид19

Вести Македонија

Амди Бајрам ќе биде погребан во Алеата на Великаните

Слободен печат
Денеска ќе биде погребан лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој почина вчера на 64-годишна возраст. Погребот, како што соопшти Сојузот на Ромите, е...
Вести Свет

Велс воведува двонеделно „затворање”

Илинка Иљоска
Велс ќе воведе двонеделно „затворање” (локдаун) во петок и сите освен работниците од суштинските дејности ќе мора да останат дома, со цел подобро справување со...
Вести Македонија Слајдер

Ковид биланс во Македонија за изминатите 24 часа: Позитивни – 428 лица, починаа 10

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје...
Некатегоризирано

Франција воведува полициски час, Макрон повторно објави вонредна состојба

Илинка Иљоска
Од сабота во Франција повторно воведува „здравствената вонредна состојба. Во Париз и уште осум други градови ќе има полициски час од 21 часот до 6...
Вести Македонија

Растот на заболени ги растегна капацитетите: Нови кревети за прием на ковид-пациенти во болницата во Струмица

Слободен печат
Од вчера се примаат ковид-пациенти во поранешните хирурушки амбуланти на Струмичката болница што се преадаптирани, откако се пополнија капацитетите на Инфективното одделение, информира директорот на...
Вести Свет Слајдер

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат
Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 21.701.338 лица. Од нив починале 770.535, а оздравеле 14.408.292 луѓе. -Во Грција веќе петти...
Вести Македонија

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат
Поради новите случаи на коронавирусот, една пробиштипска конфекција од вчера е затворена, а работниците се испратени на колективен годишен одмор, информира Кристина Ампева од НВО...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Италијански професор тврди дека коронавирусот ги уништува белите дробови до непрепознатливост

Слободен печат
Професорот Мауро Гјача од Кралскиот колеџ во Лондон, кој е експерт за кардиоваскуларни болести, одржа предавање пред Одборот за наука и технологија на Британскиот дом...
Вести Свет

Онлајн петиција во Сингапур против носење уред за следење на лица со коронавирус

Најавата за евентуално носење уред за следење лица заразени со вирусот Ковид-19 во Сингапур предизвика протести кај граѓаните на оваа земја, изразени во форма на...
Вести Македонија Слајдер

Можно ново зајакување на мерките за превенција од ширење на Ковид-19

Слободен печат
Бројот на заболени од коронавирус во државава изнесува 555, но, се очекува во следните недели да продолжи да се зголемува. Најмногу заболени има во Скопје...
MacedonianAlbanian