Tag : класична музика

Културен печат

Награди на СМУМ: „Златна лира“ за Скопскиот дувачки квинтет и кларинетистот Бранко Павловски

Тони Димков
Сојузот на музичките уметници на Македонија (СМУМ) со седум концерти од 1 до 16 октомври го одржа фестивалот „Златна лира“. На последната концертна вечер, на...
Културен печат

Интервју со композиторот Стојан Стојков: Сложените форми бараат зрелост во творечкиот израз

Тони Димков
Композиторот Стојан Стојков спаѓа во редот на најпродуктивните музички творци со широк дијапазон на создадени/напишани музички дела. Меѓу другите дела, тој е автор на последната...
Култура

Виолинистката Ајман Мусахоџаева од Казахстан ќе настапи со оркестарот на филхармонијата

Слободен печат
Виолинистката Ајман Мусахоџаева од Казахстан е на листата на исклучителни музичари на 20 -тиот век, која ја направи Енциклопедијата на универзитетот во Кембриџ, а од...
Култура

Пијано вечер со младиот пијанист Милан Дучевски

Слободен печат
Првиот соло-настап на младиот пијанист Милан Дучевски, во „Пиjано Центар“ при Националната Опера и Балет, ќе се емитува онлајн на Фејсбук-страницата и на Јутјуб-каналот на...
Културен печат

Светска премиера во Минхен: Првпат во историјата на Баварската државна опера се слушна македонскиот јазик

Тони Димков
Композиции од Дарија Андовска се изведени во 30-ина земји низ целиот свет. Претставник е на младата генерација македонски композитори и една е од најуспешните, а...
Култура

Маја С. Крстиќ: Во морето на музички шунд, музичката вредност е потребна повеќе од било кога

Ј.К.Д
Маја С. Крстиќ е ментор и основач на престижното музичко училиште „Пијано Арт“ од Скопје. Своето музичко образование го стекнала во Нови Сад, специјалистичките студии...