-4 C
Скопје

Tag : фирми

Вести Економија Слајдер

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат
Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе остварат добивка, согласно...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Мајките и болните незадоволни што се вратија на работа, фирмите се радуваат

Весна Дамчевска
Денеска се вратија на работа родителите на децата до шест години, лицата што користат продолжено породилно отсуство и дел од хронично болните лица. Владата ја...
Вести Македонија

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Министерот за економија Крешник Бектеши му порача на владиниот партнер и лидер на Беса, Билал Касами да ја прочита владината програма пред да дава изјави....
Вести Економија

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат
Министерствата за економија и за финансии во наредниот период ќе работат на олеснување на условите за водење бизнис, поттикнување на странските инвестиции и на намалување...
Вести Македонија Слајдер

Државата како гарант: Бесими најави полесен пат за фирмите до кредити кај комерцијалните банки

Слободен печат
Државата ќе биде гарант на фирмите за полесно да можат да земат кредит во комерцијалните банки, а државната гарантна шема треба да започне да профункционира...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Нема нови пари за газдите кои ја злопотребија државната помош

Соња Кириџиевска
Додека се крои четвртиот пакет економски мерки, владините функционери се децидни дека работодавачите кои ја злоупотребија државната помош за исплата на платите, нема да добијат...
Вести Економија Слајдер

Минимални трошоци за основање фирма и намалување на парафискалните давачки до 75 проценти, ветува Владата

Основање фирма со минимален износ на основна главнина од 1 евро, укинување на фирмарина за првите две години за новооснованите компании и драстично намалување на...
Вести Македонија Слајдер

Одлуки од владина седница: Исплата на пензии во четири групи, активности за промоција на можноста физичките лица електронски да вршат регистрација на фирма

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 81-ва седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за организирање на наставата во основните и средните...
Вести Економија Слајдер

Списокот со 344 газди кои не исплатиле над 180.000 евра оди во ОЈО

Слободен печат
Дури 243 газди се спасија од кривична одговорност, а 344 може кривично да одговараат за злоупотребата на државните пари за исплата на минималец за работниците. Владата...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Јавните објави се добри, но казните ќе ги спречат идните манипулации

Владата денес треба да поднесе барање до Основното јавно обвинителство, кривично да одговараат работодавачите што зеле државна помош, а не им исплатиле плати на вработените. Паричните...