-9 C
Скопје

Tag : фац

Вести Ви Препорачуваме Регион

Анализа на германскиот весник ФАЦ: Мали се шансите за полноправно членство во ЕУ на земјите од Западен Балкан

Слободен печат
Реалните шанси за земјите од Западниот Балкан да добијат полноправно членство во ЕУ се сведени на минимум. Старо-новата алтернатива која се нуди е членство во...
Вести Регион

Анализа на ФАЦ: Ако проширувањето на ЕУ е мртво, што следи за Западниот Балкан?

Слободен печат
Принципот дека реформите доведуваат до членство во ЕУ повеќе не важи за земјите од Западен Балкан, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг во анализа. Никој не го...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ФАЦ: „Бугарскиот меморандум е комичен и е создаден од дворски историчари“

Слободен печат
Во историските истражувања на Балканот има две спротивставени групи: Едната бара меѓународно признание, а втората им служи на закоравените национални стереотипи, анализира германскиот Франкфуртер алгемајне...
Вести Македонија Слајдер

ФАЦ за проширувањето на ЕУ: Меркел ги предупреди кавгаџиите

Слободен печат
Инсистирањето на Бугарија на контроверзни историски прашања како услов за евроинтерграцијата на Северна Македонија може да ја загрози целата политика за проширување на ЕУ, оценува...