Tag : економски мерки

Вести Економија

Меркел: Мора храбро и решително да дејствуваме

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека сега е важно да се дејствува исправно, храбро и одлучно за да може Германија да излезе од најтешката економска...
Вести Македонија Слајдер

Битиќи: Трет пакет економски мерки – платежна картичка за активните невработени лица, ваучер за домашен туризам (ВИДЕО)

Слободен печат
Владата го усвои третиот сет економски мерки во насока на опоравување на домашната економија во периодот на враќање во нормала по кризата со коронавирусот. Третиот...
Колумни

Трет обид за спас

Данела Арсовска
Со третиот сет мерки за економски спас опфатени се повеќе категории граѓани, најмногу најзасегнатите, a средства се наменети за стимулирање на потрошувачката, за поддршка на...
Вести Економија Слајдер

План за поттик на приватната и јавната потрошувачка со трет пакет економски мерки од 355 милиони евра

Слободен печат
Со 355 милиони евра што треба да стасаат до 730 илјади граѓани, преку различни мерки, Владата планира во наредниот период да ја поттикне приватната и...
Вести Македонија

ДУИ достави предлог мерки за економско закрепнување до Владата

Слободен печат
Денеска во штабот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) во Тетово се одржа следниот состанок на Секретаријатот за економија и финанси, на кој се дискутираше...
Вести Економија

Заев:Третиот пакет економски мерки е на ниво на дебата, конечните одлуки ќе ги донесе Владата

Слободен печат
Третиот пакет економски мерки се уште е на ниво на дебата. Јас го најавив, а Владата е таа што конечно ќе ги донесе одлуките и...
Вести Економија

СДСМ: Преземаме навремени и сериозни економски мерки за спас на работните места

Слободен печат
Владата, предводена од СДСМ презеде навремени и сериозни мерки за помош на граѓаните, на економијата и спас на што повеќе работни места, а во подготовка...
Вести Регион Слајдер

Дисциплината на Словенците на високо ниво и без полициски час, вториот сет економски мерки вреден 3 милијарди евра

Слободен печат
Наташа Илијева – Ацевска, од Центарот за инзвонредност во финансии со седиште во Љубљана во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за состојбата со Словенија...
Вести Регион

Мали: Достапни заеми за бизнисите, пари на располагање и за земјоделците

МИА Агенција
Српскиот министер за финансии Синиша Мали на денешната прес-конференција изјави дека Владата на Србија донесе три важни документи, што се однесуваат на примена на мерките...
Вести Економија Слајдер

Антевски: Владините мерки стимулираат намалено производство

Слободен печат
-Ова е шумски пожар што го гасиме со малите апарати за гасење од кола, така што со вакви мерки тешко дека ќе го изгасиме пожарот,...