Tag : Авдула Хоти

Вести Некатегоризирано Регион

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска
Иако изминатите неколку дена поминаа во знакот на свечени церемонии на кои потпишуваа договори за големи американски инвестиции и најавуваа многу вработувања косовскиот премиер Авдула...
Вести Некатегоризирано Регион

Германски ковид- 19 екперти доаѓаат во Косово

Илинка Иљоска
Тим германски експерти од институтот Роберт Кох ќе го посетат Косово и за време на нивниот двонеделен престој ќе им понудат помош на здравствените институции...
Вести Некатегоризирано Регион

Хоти потпиша договор со Меѓународната финансиска корпорација за развој вреден повеќе од милијарда долари

Илинка Иљоска
Косовскиот премиер Авдулах Хоти и извршниот директор на Меѓународната финансиска корпорација за развој (ДФЦ), Адам Болер потпишаа договор за соработка. Претходно се одржа состанок на...
Вести Регион

Унгарија го поддржува Косово, обврските за визна либерализација се исполнети

Илинка Иљоска
Премиерот на Република Косово, Авдула Хоти, го прими новиот амбасадор на Унгарија на Косово, Јозеф Бенце. Тие на средбата разговараа за односите меѓу овие две...
Вести Регион

Самоопределување обвинува: Едностраните заложби на нелегитимниот премиер

Илинка Иљоска
Само неколку минути пред почетокот на седницата на која премиерот на Косово, Авдула Хоти, ќе поднесе извештај пред пратениците на Собранието на Косово во врска...
Некатегоризирано Регион

Лајчак ги објави темите за кои ќе се дискутира утре во Брисел

Илинка Иљоска
Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог Мирослав Лајчак соопшти дека на утрешниот состанок во Брисел меѓу косовската и српската страна, со европско посредување, тема...
Вести Регион

Косовскиот премиер Хоти со најава: Наскоро дипломатски односи со Израел

Слободен печат
Косовскиот премиер Авдулах Хоти вечерва најави скоро продлабочување на дипломатските односи со Израел. На церемонијата во Приштина, организирана по повод еврејската Нова година, на која...
Вести Регион

Столтенберг и Хоти на средба во НАТО: Фокусот врз безбедноста на Западен Балкан

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска се сретна со косовскиот премиер Авдулах Хоти во седиштето на НАТО во Брисел, при што разговараа за актуелните...
Вести Регион Слајдер

Нова рунда средби во дијалогот меѓу Србија и Косово: Вучиќ и Хоти денеска очи во очи во Брисел

Слободен печат
Со средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти, денеска во Брисел, под покровителство на Европската Унија (ЕУ), продолжува дијалогот за нормализирање...
Вести Регион Слајдер

Србија и Косово денеска парафираат договори во кои наводно нема взаемно признавање

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп ќе присуствува на потпишувањето на „економските договори“ меѓу Србија и Косово во Вашингтон во кои, според РТС, нема точки за меѓусебно...