Tag : Антички театар

Вести Македонија

На Античкиот театар во Охрид поставена спомен-плоча за Горан Стефановски

Слободен печат
На Античкиот театар во Охрид денеска е поставена спомен-плоча во чест на познатиот македонски писател и драматург Горан Стефановски. Спомен-плочата е изработена по повод годишнината...
Вести Култура

Згасна фестивалскиот оган на Античкиот театар, спуштена завесата на „Охридско лето”

Слободен печат
Со синоќешната претстава „Одисеј” по текст на Горан Стефановски, во режисерска поставка на Александар Поповски, а изведена од страна на актерска екипа од повеќе театарски...
Вести Култура

Обновена сцената на Античкиот театар

Слободен печат
Националната установа Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид во соработка со Националната установа „Охридско лето“ ја реконструираа сцената на Античкиот...