Tag : американски амбасадор

Вести Свет

Трамп го разреши и американскиот амбасадор во ЕУ, кој сведочеше против него

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп го разреши од функцијата Гордон Сондланд, амбасадор на САД во ЕУ, неколку часа откако го отпушти експертот за Украина Александер Виндман,...
Вести Регион

Американскиот амбасадор Скот повика да се стави точка на судирите меѓу Белград и Приштина

Слободен печат
Американскиот амбасадор во Србија, Кајл Скот, денеска порача  дека „ дојде време да се стави точка на судирите од 90-тите“ и ги повика властите во...
Вести Регион

Американскиот амбасадор на Косово: Укинете ги царините на српската стока

Слободен печат
Американскиот амбасадор на Косово, Филип Коснет, денеска, во изјава за приштинските медиуми, рече дека Косово би требало да ги суспендира царинските мерки на стоката од...