18 C
Скопје

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти денеска дека пандемијата на коронавирусот може да стане многу потешка доколку сите земји не ги следат основните здравствени мерки на претпазливост.

– Дозволете ми да кажам отворено – премногу земји одат во погрешна насока, вирусот останува јавен непријател број еден, нагласи генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на видео брифинг во Женева.

– Ако не се следат основните правила, оваа пандемија ќе продолжи само на еден начин – ќе се влоши и ќе буде се полошо. Но, тоа не треба да се случи, рече тој.

Бројот на заразени со новиот коронавирус се искачи на повеќе од 13 милиони низ целиот свет до денеска.  За само пет дена, бројот на случаи е зголемен за еден милион, а досега вирусот уби повеќе од половина милион луѓе.

Прочитајте и...  Маричиќ за пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“: Голем ден за правната држава и за владеење на правото

Поврзани вести

Жителите на Ѓорче Петров порачаа „Стоп за бетонизацијата на Ѓорче“

Слободен печат

Вучиќ за преговорите со Косово: Меѓусебното признавање стана мото

Слободен печат

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Блинкен на шестата годишнина од убиството на Борис Немцов: САД се длабоко загрижени за нетолеранцијата на Русија кон слободата на говорот

Слободен печат

Дали Бугарија се подготвува за војна?

Џонсон: Без референдум во Шкотска во блиска иднина

Слободен печат

Остави Коментар