16.8 C
Скопје

Стат њуз: Тедрос Адханом Гебрејесус ќе се кандидира за втор мандат во СЗО

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус планира да се кандидира за втор петгодишен мандат на функцијата шеф на СЗО, објави денеска порталот Стат њуз, повикувајќи се на извор кој е добро упатен во сето тоа.

Тедрос Адханом Гебрејесус, по потекло од Етиопија, во 2017 година стана првиот Африканец на чело на СЗО со седиште во Женева, а како свој приоритет го постави глобалното обезбедување на здравствена заштита.

Засега не е познато дали ќе се пријави друг кандидат за таа функција, се наведува во извештајот на Стат њуз.

Поврзани вести

Бенет ветува дека ќе го обедини Израел

Слободен Печат

Грција испрати во Албанија 20.000 вакцини „Астра Зенека“

Слободен печат

Израелските сили во мај привеле 3.100 Палестинци

Слободен печат

Кина испраќа тројца астронаути во Вселената

Слободен печат

Хакери украле приватни податоци на повеќе од три милиони купувачи на Фолксваген

Слободен печат

Си-Ен-Ен: САД се сомневаат во можни проблеми во кинеска нуклеарка

Слободен печат

Остави Коментар