24.8 C
Скопје

Tag : Тедрос Адханом Гебрејесус

Свет

Стат њуз: Тедрос Адханом Гебрејесус ќе се кандидира за втор мандат во СЗО

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус планира да се кандидира за втор петгодишен мандат на функцијата шеф на СЗО, објави денеска порталот...
Вести Свет Слајдер

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат
Клиничкото испитување на лекот за маларија хидроксиклорокин во лекувањето на ковид-19 привремено е прекинато поради загриженоста околу неговата безбедност, објави денеска директорот на СЗО, Тедрос...