Србите лути, Италија благодарна: Кое е СТРУЧНОТО ЕВРОВИЗИСКО ЖИРИ на Македонија?

По евровизиското финале едно е сигурно, соседна Србија навистина ни е лута поради тоа што не добија ниту еден поен од стручното жири.

Од друга страна, од публиката добија 10 поени, додека 12 поени доби претставничката на Албанија.

Според гласањето на македонското стручно жири, поените беа распределени на следниов начин: 12 за Италија, 10 за Австралија, 8 за Албанија, 7 за Холандија, 6 за Русија, 5 за Малта, 4 за Азербејџан, 3 за Швајцарија, 2 за Исланд и 1 поен за Кипар.

Ситуацијата со гласовите на публиката е сосема поинаква: 12 поени за Албанија, Србија 10, Сан Марино 8, Холандија 7, Малта 6, Норвешка 5, 4 Швајцарија, 3 за Италија, 2 за Словенија и 1 поен за Азербејџан.

На Евровизија отсекогаш важел принципот „на ти го-дај ми го“ меѓу соседските земји, а особено познати по ова се скандинавските земји.

Прочитајте и...  Вирусот постои, не игнорирајте го – порачуваат кумановските инфектолози Јосифова и Бајрами, кои се изборија со болеста

Србија и српските ѕвезди јавно дадоа поддршка на Тамара Тодевска. Меѓу нив беа и Цеца, Марија Шерифовиќ, Јелена Карлеуша, Наташа Беквалац, Жељко Јоксимовиќ…

Она што никој не го очекуваше е Србија да не добие ниту еден поен од нашето стручно жири. По бурната реакција на Марија Шерифовиќ на нејзиниот твитер-профил, многумина се запрашаа кое е всушност тоа стручно жири кое доделува поени.

Реакција на ова имаше и Тијана Дапчевиќ, сестра ѝ на Тамара, која веќе подолго време живее и работи во Србија. Во една емисија таа изјави дека е шокирана што Македонија не ѝ додели ниту еден поен на Србија:

– Бескрајно е погрешно што Македонија не ѝ даде поен на Србија. Разочарана сум од тоа жири – изјавила Тијана.

Прочитајте и...  Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Составот на жирито беше објавен на официјалната страница на Евровизија по завршувањето на финалето.

Претседател на стручното жири е Сузана Стефановска, а членови се Фјола Исмаили, Роберт Вукелиќ, ди-џеј Тина и Ристо Апостолов.

Од друга страна, пак, Македонија доби 12 поени од српската публика, а исто така и од српското стручно жири во состав од нивните музички имиња Сања Илиќ, Александра Милутиновиќ , Леонтина, Силвана и Воја.

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 21/05/2019 - 08:28 at 08:28

Е Бога ми, голема стручност покажаа. Од полтрони и лигуши, поинаку не може да се очекува.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат