Србија добива нови ракетни ПВО системи? Српскиот амбасадор во Русија најави големо изненадување

Амбасадорот на Република Србија во Москва, Мирослав Лазански, зборувал за набавката на новите ПВО системи за потребите на војската на Србија и најавил „фантастично изненадување кое ќе се случи за три дена“, пренесуваат српските медиуми.

Лазански не сакал да открие дали се работи за системите Панцир, кои според неофицијални информации биле понудени по поволни услови.

– Во овој момент не можам да ви кажам за што конкретно се работи, но за неколку дена ќе доживеете едно прекрасно, фантастично изненадување – остана таинствен српскиот амбасадор во Русија.

Тој рекол дека за 2-3 дена се очекува и заедничка воена вежба на српските и руските војски, и повеќе пати повтори дека од позицијата амбасадор не може да  им даде повеќе информации на прашањата на љубопитните новинари.

Прочитајте и...  Мартиновски: Во најтешките услови се создавани значајни дела, изолацијата не е нешто непознато за уметниците

– Повторувам, ве очекува прекрасно и фантастично изненадување – изјави Лазански, на тој начин ставајќи крај на разговорот на таа тема.

Српската војска има за цел сериозно да ги унапреди своите оперативни способности кога е во прашање заштитата на воздушниот простор од непријателските дејства, поточно за одбрана на териториите, населението, сопствените вооружени сили и инфраструктурата на земјата.

Во таа смисла, во склоп со можностите планирани се и сериозни вложувања во набавката на најсовремените средства за противвоздушна одбрана.

Според различни информации, српската војска покажала голем интерес за набавка на хибридни топовско-ракетни системи од краток домет „Pancir-S1“, што би требало да биде веќе завршена работа.

Понатаму, според и натаму неофицијални информации, кои своевремено се појавуваа и во медиумите, српската војска е заинтересирана за набавка на ракетни системи од среден домет на семејството Бук, како и универзалниот ПВО/ПРО систем С-300ВМ „Антеј-2500“, кој покрај аеродинамичките цели може да руши и балистички ракети.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот Филипче за состојбата со коронавирусот

Секако наместо него се споменува и најмоќната верзија на системот С-300 ПМУ-2, па дури и систем С-400 Триумф.

Прочитај повеќе

Болничар поради коронавирусот ја уби својата девојка – лекарка: Мислел дека го заразила, но резултатите покажаа друго

Слободен печат

Здравствената криза да не се користи за нарушување на човековите права, апелираат невладините организации

Слободен печат

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Слободен печат

Се огласи осудениот Талески: Судскиот процес беше сè, само не потрага по ВИСТИНАТА, тоа беше циркус за јавноста

Слободен печат

По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Слободен печат

Гувернерот на Њујорк предупредува: За 6 дена ќе останеме без респиратори ако продолжи вака

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МНР: Со лет од Берлин и Бон вратени уште 180 македонски граѓани

Слободен печат

Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

Слободен печат

Димитров: Првпат сме на состанок на НАТО како полноправна членка, потребна силна солидарост во корона кризата

МИА Агенција

„Одев со Пепи ама раскинавме, тепањето беше пред два месеци“ – раскажува тепаното девојче од Штип (ВИДЕО)

Слободен печат

Морничави сцени од Еквадор: Армијата собира лешови од улица (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат