Спасовски: За две ипол години направивме економски пресврт

Toj посочува дека минималната плата е зголемена на 14.500 денари, просечната на 25.787 денари, а невработеноста е намалена на 17,1 процент.

По две и пол години водење силна и одговорна економска политика направивме економски пресврт, напиша утрово премиерот Оливер Спасовски на својата официјална страна на „Фејсбук”.

Спасовски посочува дека минималната плата е зголемена на 14.500 денари, просечната на 25.787 денари, а невработеноста е намалена на 17,1 процент.

– Од БДП -1,8 проценти, постигнавме просечна вредност на БДП од 3,5 проценти. Од минимална плата 9.000 денари, сега имаме минимална плата од 14.500 денари, а просечната плата изнесува 25.787 денари. Невработеноста во третиот квартал во 2019 година е намалена на рекордно ниски 17,1 проценти, напиша Спасовски.

Прочитајте и...  Иван на кого му беше трансплантирано срце заминува на домашно лекување (ФОТО)

Прочитај повеќе

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

Слободен печат

Пожар на грчкиот остров Евија, на терен 82 пожарникари, авиони, хеликоптери

Слободен печат

Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Слободен печат

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

В понеделник ќе гласаат 716 лица заразени со Ковид-19 и во самоизолација

Слободен печат

Милијардерот Гејтс: Лекот и вакцините за ковид-19 не треба да бидат достапни само за оние што ќе платат најмногу

Слободен печат

Во Украина регистрирани нови 800 случаи со ковид-19

Слободен печат

СДСМ: Дурловски по третпат избега од дебата со Шекеринска

Слободен печат

Доверливиот материјал пристигна, право на глас во Куманово имаат 92.167 гласачи

Слободен печат

Стојаноска: Македонија ќе биде вратена во топ 10 земји во светот во водење на бизнис (ВИДЕО)

Слободен печат