Ахмети ја напушта партијата

Претседателот на Социјалдемократската партија на Косово (ПСД) и градоначалник на Приштина, Шпенд Ахмети поднесе денеска оставка од челната функција во ПСД, откако таа партија не успеа да освои ниту едно пратеничко место на октомвриските вонредни парламентарни избори во земјата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Ахмети за оставката информира преку неговата страница на Фејсбук, нагласувајќи дека нема да преземе ниеден друг ангажман, ниту во партијата ниту во други институции, се до истекот на мандатот на градоначалник на косовскиот главен град.

Во образложението на оставката, Ахмети нагласи дека тој лично ја презема одговорноста за неуспехот на партијата на изборите.

На седницата на Собранието на ПСД, која досегашниот лидер ја свика по оставката, за нов лидер на партијата е избран досегашниот пратеник Дардан Молиќај, познат во косовската јавност како еден од истакнатите милитантни членови, како во ПСД, така и во неговата претходна партија, Движењето Самоопределува.

Прочитајте и...  Во САД дел од учениците се враќаат во училиште, а дел почнуваат онлајн

Според соопштението на ПСД, за нов партиски лидер, покрај Молиќај конкурирале уште четири лица, меѓутоа нивниот идентитет не е откриен. Единствената информација што ја објави партијата по завршувањето на седницата која се одржа зад затворени врати, е дека Молиќај е избран на тајно гласање, со освоени 83 отсто од гласовите на 227 присутни делегати.

Новиот партиски лидер одби да даде изјава за медиумите.

Повеќе од десет истакнати членови на ВВ, меѓу кои и Ахмети и Молиќај, во мај 2018 година ја напуштија партијата на Албин Курти и ја презедоа речиси згаснатата ПСД на некогашната косовска функционерка, а подоцна дисидентка во комунистичка Југославија, Каќуша Јашари. Расколот во ВВ се случи откако Курти, иако во март 2015 година објави дека се повлекува од лидерската функција, во јануари 2018-та реши повторно да ја преземе партијата, која во меѓувреме ја водеше Висар Имери.

Прочитајте и...  Правобранителот со забелешки за онлајн наставата: Да се подобри системот и да се создадат услови за сите ученици

ПСД формира пратеничка група во последниот собраниски состав и, иако се декларира како опозиција, ја поддржа владата на Рамуш Харадинај во неколку значајни одлуки, како што е усвојувањето на минатогодишниот буџет и формирањето на собраниски тим за преговори со Србија, за чиј копретседател беше именуван нејзиниот лидер Ахмети.

На изборите одржани на 6 октомври, ПСД настапи во коалиција со Алијансата за иднината на Косово (ААК) на Харадинај, но доживеа целосен дебакл, затоа што, и покрај тоа што 13 членови од заедничката листа на кандидати освоија пратенички места во новото Собрание, ниеден од нив не е од редовите на ПСД.

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат