Шведска ќе дозволи распоредување на војници на НАТО и пред таа да стане членка на Алијансата

Шведска - Финска - НАТО илустрација/ Фото Andre M. Chang / Zuma Press / Profimedia

Шведска ќе му дозволи на НАТО да распореди војници на нејзина територија дури и пред официјално да се приклучи на Алијансата, изјавија денеска премиерот Улф Кристерсон и министерот за одбрана Пал Јонсон.

Минатата година Шведска поднесе барање за влез во НАТО поради рускиот напад врз Украина, но Турција и Унгарија го одложија нејзиниот прием.

„Владата одлучи дека шведските вооружени сили можат да спроведуваат подготовки со НАТО и земјите-членки за да овозможат идни заеднички операции. Подготовките може да се состојат од привремено сместување на странска опрема и персонал на територијата на Шведска“, соопштија шведските власти.
„Оваа одлука испраќа јасен сигнал до Русија и ја зајакнува одбраната на Шведска“, изјавија Кристерсон и Јонсон за шведските медиуми.

Тие оценија дека Русија останува закана за соседните земји во наредниот период и додадоа дека не се сигурни до каде се територијалните амбиции на рускиот претседател Владимир Путин.

Финска, која аплицираше за членство во Алијансата заедно со Шведска и споделува долга граница со Русија, се приклучи на НАТО во април, годинава.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот