Се откажуваат екскурзиите во странство за учениците од Грција

Привремено откажување на сите екскурзии во странство за учениците од Грција поради коронавирусот, соопшти портпаролот на Министерството за здравтво на Грција и научен соработник во Националната организација за јавно здравје, професорот Сотирис Циодрас, на денешната прес конференција во надлежното министерство, јави дописничката на МИА од Атина.

– Со препорака од специјалната група на експерти и со согласност од министерката за образование, се проширува мерката за привремено откажување на организираните едукативни екскурзии, сите екскурзии во странство поради исклучителните тешкотии за пронаоѓање на контактите на потврдените случаи во странство – рече Циодрас.

Во однос на четвртиот случај на коронавирусот во Грција, професорот објасни дека продолжува проверката на контаките и превентивно се затворени училишта во поширокиот дел на Атина.

Прочитајте и...  Јовановски: Досегашните мерки се примарно насочени кон зачувување на нископлатените работни места

Според грчките медиуми, 36-годишната жена кај која беше откриен коронавирусот е професорка.

За останатите позитивни случаи Циодрас рече дека продолжува процесот на пронаоѓање на контактите и следење на здравствената состојба на лицата кои со нив имале блиски контакти.

– Онаму каде што имаше сомнеж, се спроведе лабораториска проверка, која беше негативна. Нешто друго што е многу важно да се истакне е дека не се оценува неопходно откажувањето на масовните собири во нашата држава. Не постојат знаци на континуирано пренесување на вирусот во заедницата во Грција – рече портпаролот на грчкото Министерство за здравство.

Професорот Циодрас, на денешната прес конференција објасни дека епидемијата се проширува во сѐ повеќе земји и има „сѐ повеќе појави на пренесување на вирусот каде што нема јасен извор на потекло”.

Прочитајте и...  Најмалку шест жртви и двајца повредени при експлозија на бомба во Авганистан

Во Грција се регистирани вкупно четири случаи на коронавирус, два во Солуни два во Атина.

Прочитај повеќе

Кумановскиот театар продолжува со онлајн-претставите, денеска ќе ја прикаже „Раскол”

ОЈО Скопје предложи 43 граѓани да бидат казнети за непочитување на полициски час

Слободен печат

Столтенберг: НАТО ќе ја забрза испораката на помош на најпогодените сојузници од коронавирусот

Слободен печат

На сметките на граѓаните ќе легнат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ

Слободен печат

Банките ќе ги одложат ратите, ама за тој период ќе наплаќаат камати

Општина Кочани ги засилува заштитните мерки откако кај едно лице е потврден КОВИД-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тачи: Започнаа консултациите за наредните чекори за функционализирање на институциите

Слободен печат

Родителите реагираат: Не е фер да се оценуваат учениците во кризата, кога условите не се исти за сите деца

На подрачјето на СВР Велес, од вчерашните 353 лица во самоизолција денеска бројот е намален на 185

Слободен печат

Постои ризик од недостиг на храна поради влијанието на коронавирусот

Слободен печат

Мицотакис: Април ќе биде клучен месец

Слободен печат

Штип во функција стави два пункта за дезинфекција на возилата

Слободен печат