-2 C
Скопје

САД: Уште еден конгресмен позитивен на коронавирус по минатонеделниот напад на Капитол

Американскиот конгресмен Андријан Еспајлат е позитивен на коронавирус, со што стана четврти член на Конгресот што се зарази по насилниот упад во американскиот Капитол минатата недела.

„Ги следам упатствата на мојот лекар и сум во домашен карантин по позитивниот тест за Ковид-19″, напиша Еспалајт на Твитер.

Тој е уште еден конгресмен заразен со коронавирус, а демократите ги обвинуваат републиканците дека не носеле маски додека се криеле во безбедна просторија на 6 јануари кога насилните приврзаници на републиканскиот претседател Доналд Трамп упаднаа во Капитол.

Но, досега само демократите пријавија инфекција со коронавирус.

Претходно, демократските конгресмени Прамила Џајапал и Бони Вотсон Колман пријавија дека се позитивни на коронавирус.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Филипче: Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините, системот и планот за вакцинирање се подготвени, се чекаат уште вакцините

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар