Русија регистрираше и сува вакцина против коронавирусот

 Министерството за здравство на Русија регистрираше сува вакцина против коронавирусот на центарот „Гамалеја” за подготовка на раствор за интрамускулни инекции, соопшти прес-службата на руското Министерство.

„Министерството за здравство издаде регистрација за вакцината ‘Гам-КОВИД-Вак-Лио’, развиена од Научно истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија ‘Гамалеја’ на Министерството за здравство на Русија, која е произведена во форма на лиофилизати за подготовка на раствор за интрамускулна инекција”, се наведува во соопштението.

Вакцината е регистрирана по клиничките тестирања, за време на кои лекот се покажал како ефикасен и безбеден кај доброволците.

Клиничките испитувања на вакцината се одржаа во периодот од јуни до август годинава на државниот медицински универзитет „Сеченов” во Москва. 

Прочитајте и...  Хрватска го продолжува училишниот одмор за време на празниците за уште седум дена

Поврзани вести

Македонскиот јазик и идентитет се неспорни, можен патоказ кон Договорот со Бугарија, но не како дел од преговарачката рамка

МИА

Се отвора ли можност политички монтираните случаи да ја добијат правдата?

МИА

Бројките на новозаразени се стабилизираат, мерките се ефикасни ако се почитуваат

Слободен печат

Ковид кризата ги намали приходите од патарина

МИА

Сончево со умерена облачност, по одделни котлини магла

Слободен печат

Почнува божикниот пост

МИА

Остави Коментар

MacedonianAlbanian