Русија го презема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Еден од најголемите руски производители на дијаманти, „Алроса“, ќе го преземе водството на пазарот со обоени дијаманти, откако наскоро ќе се затвори австралискиот рудник Аргајл.

Имено, овој австралиски рудник во моментов е најголем производител на ваков вид скапоцен камен и неговото затворање е предвидено за втората половина од оваа година затоа што, по повеќе од 30 години експлоатација, неговата понатамошна работа е економски непрофитабилна, известува „Раша тудеј“.

Неговото затворање се очекува да има влијание врз целата глобална индустрија на дијаманти, како и да ја направи Русија главен снабдувач на скапоцени камења.

– По затворањето на рудникот Аргајл, ќе станеме најголемиот производител на обоени дијаманти во светот и ќе ја заземеме водечката позиција на пазарот за овие скапоцени камења“, рече извршниот директор на „Алроса“, Павел Виникин.

Прочитајте и...  Манчевски: Ако продолжи да трае кризата во наредните неколку месеци, не само од администрацијата, туку и од многу други места ќе има намалување

Тој објасни дека неговата компанија поседува неколку производители на обоени дијаманти, како што се Севералмаз и Алмази Анабара.

Патем, Алмази Анабара е познат по откривањето на розовиот дијамант од 14,83 карати со назив „Духот на розата“, кој би можел да стане најскапиот скапоцен камен во Русија.

Прочитај повеќе

Српската влада ја забрани работата на сите објекти и дејности кои подразбираат физички контакт

Слободен печат

Дури 59% од заразените пријавиле еден ист симптом на коронавирусот без оглед на тежината на клиничката слика

Слободен печат

Најнови податоци од светот поврзани со коронавирусот до 17 часот

Слободен печат

Жена лажела на Фејсбук дека е позитивна на коронавирусот, ги повикувала сите кои биле во контакт со неа да се тестираат

Слободен печат

Во Прилеп вкупно 12 заболени од коронавирусот, се чека извештај за уште пет брисови

Слободен печат

САД нареди ситe крузери во американски води да останат на море

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Извршена втора дефинфекција на катните гаражи

Слободен печат

Османи- Вархеји: Дозволен пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Слободен печат

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Во Велика Британија во последното деноноќие починаа 560 лица од коронавирусот

Слободен печат

Норвешка одобри за време на коронакризата црквите да се користат за погреби на атеисти

Слободен печат

САД се против реципроцитет: Амбасадата бара Косово да ги укине сите такси, да не создава нови бариери

Слободен печат