Рама ги смирува граѓаните: Изјавата на Хамнеи не треба да ве вознемири

Во интервју за Топ чанел Рама изјави дека Албанија во сојузот со САД не придонесува со ракети и бомби, туку преку хуманитарна операција за сместување на муџахедините.

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека не е изненаден од изјавата на иранскиот врховен лидер, Али Хаменеи, кој Албанија ја прогласи за непријател и ја нарече „мала ѓаволска земја“, која засолнила нивни непријатели.

Во интервју за Топ чанел Рама изјави дека Албанија во сојузот со САД не придонесува со ракети и бомби, туку преку хуманитарна операција за сместување на муџахедините.

– Јас воопшто не сум изненаден од изјавата. Албанија го направи она што значи почитување на својата традиција, почитувајќи го фактот дека ние сме стратешки сојузници на САД и не сме придонесувачи во овој голем сојуз со ракети или бомби, туку ние сме придонесувачи во обезбедување, преку хуманитарна операција, засолниште за група луѓе кои беа под закани со смрт од диктаторски режим – рече Рама.

Прочитајте и...  Протести во Хонг Конг против новиот закон за национална безбедност

Премиерот во изјавата ги смирува граѓаните, во врска со безбедноста на Албанија, истакнувајќи дека САД се многу посветени во овој поглед.

– Во однос на безбедноста, ние бевме и сме во тесна координација со САД. Секогаш постои вознемиреност кога станува збор за ситуации кога вознемирува една диктатура, особено диктатура како онаа на Иран. Има моменти не само кога треба да земеме, туку и да дадеме. Им порачувам на сите Албанци дека не треба да има ни најмала вознемиреност и САД се многу посветени на безбедноста на нашата земја – изјави Рама.

На Хамнеи му одговори и шефот на албанската држава Илир Мета, кој му порача дека „Албанија не е ѓаволска, туку демократска земја, во која човековите права се светост”.

Прочитајте и...  Два кубански лека значително ја намалиле смртноста од коронавирус

Од 2016 година, кога во Албанија пристигна првата група, во т.н. „град на муџахедините” сместени се над 3.000 припадници на иранската опозиција (МЕК).

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат