8 C
Скопје

Рама би заминал во Минск за да посредува во надминување на политичката криза

Албанскиот премиер Еди Рама, во својство на претседавач на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) изрази подготвеност да го посети Минск и да разговора со сите страни, вклучени во конфликтот, јави телевизијата Топ чанел.

Според теливизијата, Рама би отпатувал за Минск заедно со министерката за надворешни работи на Шведска, Ан Линде, земја која следната година го презема претседавањето со ОБСЕ.

И главните актери на европската политика се движат во иста насока, наведува телевизијата и додава дека пред денешниот вонреден самит на ЕУ за Белорусија, Европскиот совет, Шарл Мишел телефонски разговарал со Рама.

Извори блиски до премиерот Рама за Топ чанел изјавија дека тој во изминатите неколку дена имал интензивни контакти поради кризата во Белорусија и вклученоста на ОБСЕ во неа.

Прочитајте и...  Битолскиот и Софискиот универзитет со заедничка конференција го празнуваат Св. Климент Охридски

Поврзани вести

Италија забрани патувања од 21 декември до 6 јануари

Слободен печат

Спасовски: Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Штип, стабилна без индиции за нејзино нарушување

Слободен печат

Нови 1.772 случаи на ковид-19 во Словенија, починаа 45 лица

Слободен печат

БРИТАНСКИ НАУЧНИК ПОРАЧА: Ако сакате крај на ограничувањата, примете ја вакцината против ковид-19

Слободен печат

МВР: Граѓаните да внимаваат при продажба на автомобили

Слободен печат

Хумористични или апсурдни – амандманите ја преиспитуваат функционалноста на Собранието

Лука Андреев

Остави Коментар