Путин: Непримањето вакцина против грип е како сами да си пукате во нога (ВИДЕО)

Рускиот претседател, Владимир Путин, во текот на советувањето со членовите на Владата на РФ, праша кој веќе примил вакцина против грип.

– Кој од членовите на владата веќе се вакцинираше – праша Путин и почна да ги брои рацете. „Еден, два, три… Само тројца. Јас четврти. И јас се вакцинирав“.

Претседателот потенцираше дека од овој момент секој што ќе се разболи од грип самиот ќе ја сноси одговорноста за тоа.

– Гриппом заболéл – самострéл“ – се пошегува Путин, нарекувајќи ги заболените од грип дезертери кои пукаат самите во себе (самострел) за да го ескивираат фронтот.

– Непримањето на вакцина е како самите на себеси да си пукате во нога – рече Путин.

Членовите на министерскиот кабинетот многу ги насмеа оваа игра на зборови на Путин, а момент потоа сите се онерасположија.

Прочитајте и...  Шеќеринска во Охрид - Многу е важно централната и локалната власт добро да соработуваат

– Поинаку и не може да биде. Можевте да го спречите грипот, а не го спречивте. Ве советувам уште еднаш да размислите за тоа – заврши Путин.

Прочитај повеќе

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат

Спасовски: Ние градиме за граѓаните, тие крадат за Белата палата (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Од денес се исплаќаат средствата од правата од социјална и детска заштита

Слободен печат

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Никој не е над законот, статусот во УНЕСКО ќе биде сочуван (ВИДЕО)

Слободен печат