Путин: Непримањето вакцина против грип е како сами да си пукате во нога (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

Путин: Непримањето вакцина против грип е како сами да си пукате во нога (ВИДЕО)

Претседателот потенцираше дека од овој момент секој што ќе се разболи од грип самиот ќе ја сноси одговорноста за тоа.

Рускиот претседател, Владимир Путин, во текот на советувањето со членовите на Владата на РФ, праша кој веќе примил вакцина против грип.

– Кој од членовите на владата веќе се вакцинираше – праша Путин и почна да ги брои рацете. „Еден, два, три… Само тројца. Јас четврти. И јас се вакцинирав“.

Претседателот потенцираше дека од овој момент секој што ќе се разболи од грип самиот ќе ја сноси одговорноста за тоа.

– Гриппом заболéл – самострéл“ – се пошегува Путин, нарекувајќи ги заболените од грип дезертери кои пукаат самите во себе (самострел) за да го ескивираат фронтот.

– Непримањето на вакцина е како самите на себеси да си пукате во нога – рече Путин.

Членовите на министерскиот кабинетот многу ги насмеа оваа игра на зборови на Путин, а момент потоа сите се онерасположија.

– Поинаку и не може да биде. Можевте да го спречите грипот, а не го спречивте. Ве советувам уште еднаш да размислите за тоа – заврши Путин.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close