Пробиштип доби три проекти од Агенцијата за рурален развој

Општина Пробиштип годинава доби средства од Агенцијата за рурален развој за реализација на три проекти. Вкупната инвестиција во проектите, кои ќе се финансираат од Агенцијата, но и со учество на Општината е околу милион евра.

Tрите проекти се целосна реконструкција и модернизација на Кино салата во Пробиштипкоја е предвидено да се претвори во современ мултимедијален центар, целосна санација и реконструкција на спомен – паркотБратство Единство со различни рекреативни содржини и санација на патниот правец Пробиштип – село Стрмош – рече Драган Анастасов, градоначалник на Општина Пробиштип.

Оваа општина дополнително од Бирото за рамномерен регионален развој доби  околу 12 милиони денари за изградба на Минеролошки музеј, единствен од ваков вид во државата. На простор од 160 метри квадратни ќе се постави минеролошка збирка на сите експонати, со што рударски Пробиштип ќе добие музеј.

Прочитајте и...  Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Прочитај повеќе

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

МИА Агенција

Нови „бомби“ за Мицкоски, ги убедувал независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да не гласаат за законот за ОЈО

Слободен печат

Заев: Се изгоревме со поддршката на некои кандидати на ДУИ

Слободен печат

Ахмети за „Ди пресе”: Време е за премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

Слободен печат

Денес е Петровден

МИА Агенција