Повторно отворени пазарите во Струмица

Општинскиот штаб за заштита и спасување во Струмица денеска донесе одлука сите зелени пазари да се отворат за продажба на земјоделски и прехранбени производи, но со посебни услови за работа заради вонредните околности со коронавирусот, соопштија од општина Струмица.

Во соопштението се вели дека Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец” врши постојана дезинфекција, а поставени се и редари за максимално почитување на посебните услови. Сите продавачи треба да носат заштитни маски и ракавици, а истите заштитни мерки важат и за купувачите.

Со одлуката во Струмица се отворени Пазарот на големо и пазарите на мало „Чешел” и „Кантон”.

Прочитајте и...  Царовска апелираше до угостителите и до граѓаните да ги почитуваат протоколите

Прочитај повеќе

„Мајкрософт” ќе замени десетици новинари со вештачка интелигенција

Слободен печат

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Слободен печат

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Слободен печат

Од новите 35 случаи со Ковид – 19, 22 се од Чаир, Бутел, Аеродром и Шуто Оризари

Слободен печат

Борел: ЕУ е за задржување на постојните граници на Србија и Косово

Слободен печат

Во Штип се врши масовно тестирање на текстилните работници

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пендаровски: Партиите беа блиску до договор за датум за избори, но во последните два дена комуникацијата е прекината

Слободен печат

Швајцарија: По компликации од Ковид-19 почина десетмесечно бебе од Македонија

Слободен печат

Џафери: Новите 14 дена се доволни за партиите да го договорат датумот за изборите

Слободен печат

БиХ: Протести во Сараево поради незадоволство од состојбата во државата

Слободен печат

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Слободен печат

Потврдени 35 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат