Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Манастирскиот комплекс Свети Атанасиј од тетовски Лешок упати јавен повик до верниците да го помогнат со донации градењето на новиот конак. На први овој месец беше поставен камен темелник за објектот.

– Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, по 170 години, во Лешочкиот манастир „Св. Богородица и св. Атанасиј” се започна со изградба на нов конак. Ги повикуваме сите верници и добронамерници да го помогнат завршувањето на ова дело, продолжувајќи ја традицијата на нашите предци кои биле градители за Господа и во најтешките времиња и кои безрезервно го помагале Лешочкиот манастир низ вековите. Господ Бог, по молитвите на Пресветата Мајка Богородица, да ја преумножи Својата милост и Своите благодатни дарови врз оние што со љубов и вера пристапуваат кон светињите, се вели во повикот. Новиот објект претставува западно крило од конакот, на место од помошните простории од манастирскиот комплекс, се посочува во повикот до јавноста.

Прочитајте и...  ССНМ и ЗНМ: Отпуштање новинари не смее да биде прва мерка за справување со кризата

Оние што сакаат да учествуваат во изградбата на конакот, средствата можат да ги уплатат на жиро сметката на Лешочкиот манастир: МПЦ-ОА Скопје-Тетовско-гостиварска прав. епархија Тетово-МЛ, 300000003758883, Комерцијална банка АД Скопје, со назнака: донација за конак, велат од таму.

Новиот конак е планирано да има два ката и вкупно 750 метри квадрати.

Прочитај повеќе

Партијата на Шарец против давањето широки овластувања на словенечката војска

МИА Агенција

За два дена 300.000 лица Романци останаа без работа, бројот на невработени се искачи на 800.000

МИА Агенција

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Апел до германските државјани да не патуваат за време на велигденските празници

МИА Агенција

ССНМ и ЗНМ: Отпуштање новинари не смее да биде прва мерка за справување со кризата

Слободен печат

Европскиот парламент ја понуди својата зграда за болница

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кој ќе ги прекрши мерките за изолација во Франција, ќе работи општествено корисна работа во болница!

Слободен печат

Бритиш Американ Тобако развива вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

МИА Агенција

Коронавирусот се шири во словенечките домови за стари лица, свикан кризен состанок

МИА Агенција

Путин работи со полна пареа но преку видео врска: Негови соработници секој ден ги тестираат од коронавирус

Слободен печат

Турција го зголеми узовот на американски течен природен гас

Слободен печат

Хачинсон: Работеа цели 20 години да станат членка на НАТО, и посакуваме добредојде на Северна Македонија

Слободен печат