13 C
Скопје

Поведена постапка против 179 лица заради непочитување на здравствените прописи за време на епидемија

Основните јавни обвинителствата до овој момент повеле постапки и донеле одлуки за 179 лица кои не постапиле согласно здравствените прописи за време на епидемија, информираат од Службата за односи со јавноста на републичкото Јавно обвинителство.

На веб страницата на ЈОРМ може да се види збирната информација за предмети во основните јавни обвинителства по член 205 или 206 од Кривичниот законик, како и по пријави за непочитување на мерки за спречување или сузбивање на опасна заразна болест – коронавирус КОРОНА – 19 (informaczija-azhurirana-do-30-mart-2020 (2).

Прочитајте и...  Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на прослава во стан во Капиштец

Поврзани вести

Шведската амбасадорка Бенгтсон ги претстави приоритетите на претседавањето на Шведска со ОБСЕ во 2021

Слободен печат

Чистењето на Белата куќа после заминувањето на Трамп чинело најмалку 127.000 долари

Слободен печат

Денеска се регистрирани 63 нови случаи на ковид-19, починати се 6 лица

Слободен печат

ЕК препорачува построги мерки за патниците за да се избегнат нови бранови на ковид-19

Слободен печат

Хиподром 2 денеска без вода

Слободен печат

Царовска на состанок со директорите: Законска обврска на МОН е да организира матура за учениците кои се пријавија за полагање

Слободен печат

Остави Коментар