Потврден третиот случај на омикрон во Хрватска

Фото: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Хрватскиот институт за јавно здравје го потврди третиот случај на омикрон, новата варијанта на коронавирусот, во Хрватска, пренесе Индекс.хр.

– Со проверка на два примерока во државната лабораторија на ХИЈЗ, утврдено е дека се работи за варијантата омикрон. Паралелно со лабораториската анализа, извршена е и епидемиолошка студија и сите контакти на пациентите се повикани да направат ПЦР тест, соопштија вечерва од ХИЈЗ.

Во соопштението се додава дека се земени вкупно 16 примероци, од кои 14 се негативни, еден е во фаза на обработка, а еден е позитивен на новата варијанта омикрон, што е вкупно три случаи заразени со оваа варијанта на коронавирус во Хрватска.

Видео на денот