Поради продажба на оружје на Азербејџан: Ерменија го отповика својот амбасадор во Израел

Ерменското Министерство за надворешни работи го отповика својот амбасадор во Израел поради консултации за наводната израелска продажба на оружје на Азербејџан.

– Израелскиот начин на работа е неприфатлив. Министерството мора да го отповика својот амбасадор во Израел, изјави портпаролката на ерменското Министерство за надворешни работи.

Според Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот (СИПРИ), Израел од 2006 до 2019 година извезол оружје во Азербејџан во вредност од околу 825 милиони долари. Азербејџан купил израелски дронови, митралези, противтенковски ракети и ракетни системи земја-воздух.

Петти ден продолжува судирот помеѓу Ерменија и Азербејџан. Судирот почна на 27 септември, кога азербејџанското Министерство за одбрана соопшти дека ерменската армија гранитирала цели на линијата на разграничување во Нагорно-Карабах.

Прочитајте и...  Пашинјан: Нема друг излез, освен со оружје в рака да се бориме за правата на ерменскиот народ

Поврзани вести

Ларда: Сакаме да ги направиме грчките производи уште подостапни

Весна Дамчевска

Народна банка ја засилува битката против фалсификуваните евра

Слободен печат

Скопскиот регион со најголемо учество во БДП

Слободен печат

Освен пандемијата зимава на Балканот му се закануваат и катастрофални поплави

Слободен печат

Шведска ги укинува рестриктивните мерки за повозрасните луѓе, немало докази за втор бран на новиот коронавирус

Илинка Иљоска

Спасовски: Потребата од соработка во регионот и со ЕУ е поизразена од кога било

Слободен печат

Остави Коментар