9 C
Скопје

Поништени пресудите против поранешниот бразилски претседател: Да Силва може повторно да се кандидира

Судија на Врхопвниот суд во Бразил нареди поништување на сите обвинителни пресуди за корупција на поранешниот претседател Луиз Инацио Лули да Силва со што се отвора пат да биде можен противкандидат на Жаир Болсонаро на претседателските избори во 2022 година.

Денешната одлука на судијата Едсон Факин одекна како бомба низ Бразил, тврдејќи дека судот во Коритиба што го осуди Да Силва во четири процеси бил ненадлежен за такви случаи.

Тие процеси сега ќе ги води сојузниот суд во Бразилија, па во исчекување на пресудите, се враќаат политичките права на Да Силва.

– Лула е недолжен, е напишано на Твитер профилот на Работничката пратија што Да Силва ја основа во 1980 година.

Прочитајте и...  Европските пари ќе се наменат за здравството во Чешка, а не за спортската инфраструктура

Тој одлежа 18 месеци во затвор, од април во 2018 година до ноември во 2019 година, по што беше ослободен врз основа на колективна одлука на Врховниот суд без можност да се кандидира.

Но, сега, според едно неодамнешно истражување, важи како единствен кандидат кој може да го победи Болсонаро на изборите догодина. Според резултатите, 50 отсто од анкетираните би гласале за Да Силва наспроти 44 отсто за Болсонаро.

Поврзани вести

Поранешна полицајка од Минесота обвинета за ненамерно убиство за време на рутинско запирање на возило

Слободен печат

Турски суд нареди ослободување на новинарот Ахмет Алтан

Слободен печат

Ново истражување носи лоши вести: Бразилскиот вид се менува за да ја намали ефективноста на вакцините

Слободен печат

Вучиќ ја назначи Невена Јовановиќ за нов амбасадор на Србија во Северна Македонија

Слободен печат

Бектеши: Законот за финансиска поддршка за исплата на плати ќе биде изгласан утре

Слободен печат

Нов опасен предизвик на ТикТок го одзема животот на дванаесетгодишно момче од САД

Слободен печат

Остави Коментар