Помошта за исплата на продадено винско грозје ќе се применува за уште шест сорти

Владата денеска усвои Предлог-одлука за дополнување на Одлуката за утврдување дополнителна помош како мерка за исплата на продадено винско грозје.

Како што соопшти владината прес-служба, се проширува примената на мерката и на сортите на винско грозје: сирах, малвазија, бургиндец црн, кратошија, семијон и мускат отонел.

Во соопштението се наведува дека целта на одлуката е производителите на овие сорти да не бидат во понеповолна положба во однос на останатите производители на винско грозје.

Прочитајте и...  Италија: 11 села се изолирани поради коронавирусот

Прочитај повеќе

Додека индустријата бара машински инженери и технолози, младите запишуваат општествени науки, потребно кариерно насочување уште во основно

МИА

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Слободен печат

Милошоски: Заев не бил само премиер, туку и Врховен судија (ВИДЕО)

Слободен печат

Од идниот викенд во Градскиот парк продавачи само со дозвола

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе финансира половина од трошоците за изградба на нова енергетска фасада во домовите

Слободен печат

Три лица загинаа при експлозија на плинска боца во Романовце

Остави Коментар

Осумнаесет − осум =

Прочитај повеќе

СДСМ: По 30 години, лани за прв пат во државата почнаа да се градат целосно нови мостови

Слободен печат

По грешка пуштени 23 патници од крузерот во Јапонија

Слободен печат

Штетно е кога двајца „чауши” во еден ресор одат контра, им порачуваат земјоделците на Трипуновски и Димковски

МИА

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите

Слободен печат

Најмалку седуммина загинати во земјотресот од 5,7 по Рихтер на турско-иранската граница

Слободен печат

Кинескиот гигант има најмногу 5G договори во Европа

Слободен печат