Полициска акција во северно Косово, уапсени две лица осомничени за убиството на Оливер Ивановиќ (ВИДЕО)

Специјалната едница на Косовската полиција, денеска во раните утрински часови започна акција во српските општини на Косово, при што биле уапсени две лица. Косовапрес пренесува дека лицата се уапсени по наредба на Специјалниот суд и се осомничени дека се вклучени во убиството на Оливер Ивановиќ.

Еден од уапсените е Раде Басара, полициски истражител од Косовска Митровица. Тој ја водел истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ и е осомничен за прикривање на докази. Според извори на Косовапрес, полицијата сакала да уапси и трето лице, Жељко Бојиќ, шеф на оперативната полициска служба за регионот на Северна Митровица.

Уапсените биле пренесени во Приштина, додека во овие моменти акцијата продолжува во општината Лепосавиќ. Истиот медиум го контактирал заменик-директорот на Полицијата во Северна Митровица, Бесим Хоти, но тој не открил детали, велејќи дека акцијата била предводена од официјална Приштина.

Прочитајте и...  НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Инаку, околу 100 полицајци учествувале во оваа акција.

Оливер Ивановиќ, поранешен министер и пратеник во косовското Собрание беше претседател на СДП, а беше убиен на 16 јануари 2018 година.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Изјава на претседателот Стево Пендаровски

Слободен печат

Општина Гази Баба ги ослободи родителите од надомест за трошоци во градинка

Слободен печат

Објавени правилата од протоколот за запишување на првачињата (ФОТО)

Слободен печат

Почнува исплатата на парична помош за социјална и детска заштита

Слободен печат

Прва жртва на протестите во САД поради смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почна седницата на Советот за безбедност – Се одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Слободен печат

Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

Слободен печат

Пронајден малолетник кој се водеше за исчезнат во Скопје

Слободен печат

Во Минеаполис воведен полициски час, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на насилство

Слободен печат

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Слободен печат

Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Слободен печат