Победничко деби во СЕХА за Еурофарм – Слободен печат
РакометСпорт

Победничко деби во СЕХА за Еурофарм

Дебитантот во регионалното натпреварување, Еурофарм Работник пред своите гледачи победи уште еден дебитант, Спартак Москва со 34:29.

Битолчани лошо го започнаа натпреварот и му дозволија на рускиот тим да доминира во воведните минути. Лошата игра на избраниците на Стефче Алушовски траеше 15 минути кога Спартак имаше водство од 5:10, и откако помина „тремата“ ракометарите на Еурофарм го покажаа вистинското лице.

Го оставија противникот без постигнат гол дури осум минути и за тоа време успеаја да израмнат на 10:10, а потоа ја презедоа контролата врз играта и резултатот. На полувреме дојдоа до предност од два гола (15:13), и умешно ја одржуваа предноста до крајот на средбата.

Најдобар кај битолскиот беше Невен Стјепановиќ со 10 постигнати гола, а Вегар даде пет за победнично деби на „фармацевтите“ во СЕХА. Кај рускиот тим, поранешниот ракометар на Вардар, Александар Деревен даде осум гола.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.