Пентагон со години ја криеше тајната програма за истражување на НЛО, а наскоро ќе ги објави новите откритија

Вашингтон со години има тајна единица за истражување на неидентификувани летачки објекти (НЛО), а наскоро ќе го објави тоа што го откриле. Според неодамнешен извештај на „Њујорк Тајмс“, Пентагон веќе 10 години наназад анализира различни средби меѓу пилоти на американската воена авијација и неидентификувани летала.

Иако главниот штаб на Министерството за одбрана на САД неодамна објави дека тајната програма е распуштена, извештајот на одборот на Сенатот од минатиот месец откри потрошувачка на извесна сума на пари на програма која се вика „Неидентификуван воздушен феномен“. На крајот на јуни било објавено дека американскиот сенатор Марко Рубио побарал детална анализа на откривањата на работната група.

Во извештајот се наведува дека одборот ги подржува напорите на работната група за собирање на податоци за „неидентификуван воздушен феномен, како и нивните врски со странските влади и потенцијални закани“.

Прочитајте и...  Во Франција од укинувањето на блокадата рекорден број новозаразени со Ковид-19

Сега се очекува тајната работна група да ги објави новите откритија кои би можеле да ги опфаќаат леталата направени од материјали кои не се од оваа планета, пренесува Њујорк тајмс.

Иако Пентагон тврдеше дека ја распуштиле својата тајна програма уште во 2012 година, изгледа дека програмата е само преместена и преименувана.

Прочитај повеќе

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен печат

Расте бројот на новозаразени во Дебар, денеска нови шест случаи

Слободен печат

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Слободен печат

Над 150 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

Слободен печат

Почина професорот Агни Алиу од Универзитетот на Југоисточна Европа

Слободен печат

СДСМ: Новата Влада ќе се посвети на здрава животна средина и изградба на екодржава

Слободен печат

Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Слободен печат

Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Слободен печат

Филипче: Потешко се дише на респиратор, носи маска

Слободен печат