„Парк фестивал“ во Гостивар: „Ну Погоди!“ ја воодушеви и публиката

Пред голем број на посетители, почитувајќи ги сите протоколи неопходни во време на пандемија, под отворено небо, во прекрасниот парк лоциран покрај реката Вардар, се одржа концертот „Ну Погоди!“, кој својата премиера ја имаше лани во Скопје во Градскиот парк на „Филхармонија на отворено“.

Овој пат, симфонискиот оркестар „Меџикал оркестра“, заедно со бенд – дел од членовите на ЗЏМ (Здружението на џез-музичари на Македонија) и членови на хорот „Про Арс“, под диригентство на маестро Џијан Емин, го претставија мултимедијалниот проект „Ну Погоди!“ и пред публиката во Гостивар која уживаше во едночасовниот музички настан.

Дел од музиката од анимираните филмови кои го одбележаа детството во 70-тите и 80-тите години на минатиот век, како „Ну Погоди!“, „Козле Бозле“, „Балтазар“, „Мечето Ушко“ итн., го чинат репертоарот на овој проект кој навистина ги бранува емоциите на различни генерации на слушатели – дел од нив се присетуваат на своето детство, дел од нив за првпат ги слушаат извонредните теми и се запознаваат со она што на музички план особено, се креирало во не толку далечното минато во Источна Европа. Диригентот Џијан Емин и музичарите и овојпат го вложија својот уметнички капацитет да ја „озвучат“ таа атмосфера и да создадат магија на сцената.

Прочитајте и...  Централно одбележување на Европските денови на културното наследство

„Многу сме ви благодарни што дојдовте, знаеме дека не е лесно да се реализира ваков голем проект во друг град, но ова ни даде надеж дека она што се случува во Скопје може, ако се сака, да се случува и во други градови во земјава“.

„Прекрасен концерт, одамна во нашиот град немало вакво случување!“ – беа само мал дел од коментарите по синоќешниот концерт под наслов „Ну Погоди!“, кој се случи во рамките на фестивалот „Парк фестивал“ во Гостивар.

Посетителите во Гостивар, како што и самите коментираа по завршувањето на настанот, беа сведоци на еден поинаков уметнички настан кој долго ќе го паметат.

Прочитај повеќе

Централно одбележување на Европските денови на културното наследство

Слободен печат

Најдобрите филмови и креациите на Џифонци вечерва на виделина на затворање на „Џифони Македонија“

СП.

Изложба фотографии и книга од Милчо Манчевски во МСУ: Визуелна моќност во уличните фотографии на Манчевски на увид од утре

Слободен печат

Клаудио Губитози: На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку што сакате да бидете

СП.

Се отвора изложбата Panic Room во Музејот на современата уметност

Слободен печат

Мастер-клас на Леон Ристов: „Џифони“ ми помогна да го најдам мојот пат во филмската уметност

СП.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

На „Џифони Македонија“ откриваме нови хоризонти – џифонци од денеска се препуштаат на магијата на филмот и креацијата

СП.

Отворени 57-те Рацинови средби

Слободен печат

„Бела ноќ“ вечерва на 10 локации во Скопје

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Во Велес денеска почнуваат 57-те Рацинови средби

Слободен печат