ПАПАТА ФРАНЦИСК УГОСТИ 1.500 БЕЗДОМНИЦИ: Приреди ручек во Ватикан и испрати СИЛНА порака (ФОТО+ВИДЕО) - Слободен печат

ПАПАТА ФРАНЦИСК УГОСТИ 1.500 БЕЗДОМНИЦИ: Приреди ручек во Ватикан и испрати СИЛНА порака (ФОТО+ВИДЕО)

Поглаварот на Римокатоличката црква, Франциск, угостил околу 1.500 сиромашни луѓе и бездомници на ручек во Ватикан во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на сиромашните.

Пред ручекот, во текот на мисата на Плоштадот Свети Петар, папата Франциск ја критикувал незаинтересираноста на општеството за сиромашните, како и опседнатоста со „моменталното“ постигнување на целите, пренесува Франс прес.

“Ние забрзано го следиме својот пат, и не се грижиме што јазот се зголемува, што алчноста на неколкумина ја отежнува бедата меѓу повеќето”, рекол Франциск.

Тој кажал дека сите кои се во подобра имотна состојба не би требало да се чувствуваат непријатно поради сиромашните, туку би требало да им помогнат колку што можат повеќе.

Папата потоа им се придружил на сиромашните и бездомниците на ручекот во големата ватиканска сала, по повод Светскиот ден на сиромашните.

Фото: Профимедиа

На менито имало лазања, пилешко со сос од печурки и компир, десерт, овошје и кафе.

Десетина волонтери помагале во носењето на сиромашните во Ватикан и служењето на ручекот.

Папата се заблагодарил на медицинскиот тим кој пружа бесплатна здравствена заштита за сиромашните во Ватикан.

Фото: Профимедиа

Прочитај повеќе

Основачот на СЕФ: Иако во изминатите 50 години е постигнат голем напредок, во светот владее претеран песимизам

Слободен печат

Нови дојави за бомби затворија над 100 училишта и трговски центри во Москва

Слободен печат

Напаѓач отвори оган пред ноќен клуб во Канзас Сити: Двајца загинати, 15 повредени

Слободен печат

Либија драстично го намалува производството на нафта

Слободен печат

Ангелов: МВР нема да може да биде злоупотребено, но ќе биде користено за да се покаже дека нешто не функцонира

Слободен печат

Случајот „Рекет“ одложен поради отсуство на адвокатите на Катица Јанева

Слободен печат

Остави Коментар

fourteen − 11 =

Прочитај повеќе

Прва седица на Претседателството на новото косовско Собрание

Слободен печат

Казна од 50 милиони евра за „Гугл“ за кршење на правилата за заштита на личните податоци

Слободен печат

Силната бура не може да ги запре пожарите во Австралија

Слободен печат

„Њујорк тајмс“ првпат поддржа двајца кандидати за претседателска номинација

Слободен печат

Пивоваров за лустрацијата: Во екс СФРЈ оперативци пишуваа оперативен материјал само за да покријат дека тој е добиен од оперативна врска

Слободен печат

Навременото плаќање на сметките е проблем за третина од домаќинствата

Слободен печат