7 C
Скопје

Панарити: Македонија не беше заложник на Брисел, беше казнета со бугарското вето

Поранешниот министер за надворешни работи на Албанија, Едмонд Панарити, оценува дека желба на Брисел е Македонија и Албанија да одат заедно на своето евроатлантско патување, но, според него, и покрај оваа желба, на Албанија и треба уште многу работа за отворање на преговори со ЕУ.

„И покрај фактот дека ова може да биде желба и цел на Брисел, не верувам дека двете земји одат како заеднички пакет на патот на европската интеграција. На Албанија сe уште и треба многу работа за да ги исполни условите за отворање на преговорите со ЕУ синтетизирани во 12-те услови поставени од германскиот парламент (Бундестаг). Априлските парламентарни избори ќе бидат клучни. Северна Македонија, од друга страна, не беше заложник под никакви услови од Брисел и ќе ги отпочнеше преговорите со ЕУ, но за жал беше казнета со бугарското вето за билатерални културни прашања. Северна Македонија повторно влезе во магичниот циклус на вето, што за волја на вистината не е новина за Балканот. Доволно е да се спомене искушението на застојот на Грција на патот кон ЕУ и НАТО од 1991 до 2019 година или застојот што Словенија и го донесе на Хрватска во процесот на членство во ЕУ. Или блокадата што Хрватска и ја направи на Србија во 2016 година по прашањето на малцинствата, или блокадата што Србија ја прави на меѓународното признавање на Косово и дијалогот меѓу двете земји”, изјави Панарити за „Слободен Печат“.

Прочитајте и...  Жителите на Ново Маало бараат општината да даде согласност за реализација на проектот на „МГ Фешн"

Од оваа причина, додава тој, ЕУ треба сериозно да ги сфати балканските блокади и ветото на земјите едни против други и да не ги третира надвор од критериумите за интеграција на земјите од регионот.

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар