ПАДНА МЕЃУНАРОДНА КРИМИНАЛНА ГРУПА: Уапсени над 30 лица, со специјални бункери превезувале хероин, кокаин и марихуана низ Европа – Слободен печат
ВестиРегион

ПАДНА МЕЃУНАРОДНА КРИМИНАЛНА ГРУПА: Уапсени над 30 лица, со специјални бункери превезувале хероин, кокаин и марихуана низ Европа

Вкупно биле запленети повеќе од 105 килограми матихуана, 1.4 килограми хероин, 3.5 килограми кокаин, 12,5 килограми парацетамол, 61.000 евра, како и поголема количина на опрема за нелегалните лаборатории.

Во заедничка акција на полицијата и обвинителствата на Србија, Австрија, Чешка и Словачка, во Белград се уапсени седум лица, членови на организирана меѓународна криминална група, поради сомнение дека произведувале и пуштале во промет опојни дроги, пренесува курир.рс.

Во повеќемесечна акција на заеднички тимови на полицијата и обвинителствата на Србија, Австрија, Чешка и Словачка, на територијата на овие земји во претходниот период вкупно биле уапсени 31. лице., кои се српски државјани, а биле откриени нелегални лаборатории за производство на марихуана во вештачки услови и била запленета огромна количина на наркотици.

Вкупно биле запленети повеќе од 105 килограми матихуана, 1.4 килограми хероин, 3.5 килограми кокаин, 12,5 килограми парацетамол, 61.000 евра, како и поголема количина на опрема за нелегалните лаборатории.

Според пишувањата на српските медиуми, криминалната група оваа дрога ја продавала насекаде ширум Европа и тоа со помош на „курири“, кои во возила ги превезувале наркотиците во специјално изработени бункери.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close